A A A

Chomik

CHOMIKI

U chomików spotykamy się najczęściej z chorobami podłoża niezakaźnego i ewentualnie z infekcjami pochodzenia bakteryjnego, grzybiczego i pasożytniczego, którym sprzyjają niewłaściwe warunki utrzymania. Wymienione w literaturze fachowej wirusowe infekcje chomików, np. wirusowe zapalenia płuc (PVM), w codziennej praktyce klinicznej umykają uwadze, ponieważ ich rozpoznawanie opiera się na badaniach laboratoryjnych. Okresowa kontrola pod kontem obecności czynników powodujących infekcje wirusowe jest obowiązkową częścią badań prewencyjnych w akredytowanych komercyjnych i eksperymentalnych hodowlach.

Infekcje bakteryjne chomików związane z chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych powodują przede wszystkim Pasteurella pneumotropica i Streptococcus pneumoniae. Przy infekcjach układu żołądkowo-jelitowego znaczącą rolę odgrywają enterotoksemie (Escherichia coli), zapalenia jelit wywołane przez Salmonella typhimuricum i sprawcę choroby Tyzzera – Bacillus piliformis.

Skórna trichofytoza u chomików może zostać przeniesiona na właściciela, ponieważ jej czynnikiem etiologicznym jest Trichophyton mentagrophytes. W przypadku chomików cierpiących na przewlekłe biegunki i spadek aktywności oraz tracących na wadze bardzo ważne jest wykonanie jakościowego badania parazytologicznego świeżych próbek kału. Do fauny pasożytniczej układu trawiennego chomików zalicza się również tasiemce.

Problemy skórne i szerzenie się chorób inwazyjnych w hodowli chomików mogą powodować pasożyty zewnętrzne.

Lekarze weterynarii specjalizujący się w leczeniu chorób małych ssaków powinni zapewnić regularną opiekę chomików w związku z anomaliami uzębienia, zaparciami i zapaleniem pęcherza moczowego. Do zakwalifikowanych do reprodukcji samic poważnym zagrożeniem są zatrucia ciążowe i zapalenia macicy. U chomików występuje również kliniczna cukrzyca. W przypadku osobników starszych przeważają nowotwory. Swoistą chorobą chomików jest również zapalenie torby policzkowej.

 

CHOMIK SYRYJSKI (ZŁOTY)

PODSTAWOWE DANE BIOLOGICZNE

PARAMETR

JEDNOSTKA

WARTOŚĆ

PARAMETR

JEDNOSTKA

WARTOŚĆ

Masa ciała samca

g

85-150

Typ cyklu płciowego

-

Poliestralny

Masa ciała samicy

g

95-180

Długość cyklu płciowego

Dni

4-5

Długość życia samca

Lata

2-3

Ruja

Godziny

12-20

Długość życia samicy

Lata

2-3

Owulacja

-

Spontaniczna

Zapotrzebowanie karmy na 100g m.c./dzień

g

15

Długość ciąży

Dni

15-18

Zapotrzebowanie płynów na 100g m.c./dzień

ml

20

Liczba młodych w miocie

 

8-10

Wzorzec uzębienia u dorosłych

-

1003/1003

Liczba miotów w roku

-

5-6

Dojrzałość płciowa samca

Dni

35-50

Masa ciała noworodka

g

2

Dojrzałość płciowa samicy

Dni

50-80

Okres karmienia mlekiem matki

Dni

21

 

 

ISTOTNE WARTOŚCI FIZJOLOGICZNE

PARAMETR

JEDNOSTKA

WARTOŚĆ

PARAMETR

JEDNOSTKA

WARTOŚĆ

Ciepłota ciała

36,8-38,5

Całkowita objętość krwi

ml/kg

65-80

Częstość oddechów

Liczba/min

35-135

Ciśnienie krwi skurczowe

kPa

20,0

Częstość pracy serca

Liczba/min

200-500

Ciśnienie krwi rozkurczowe

kPa

14,7