A A A

Choroby skóry

 

CHOROBY SKÓRY

(dermatozy) zdarzają się często u psów i kotów. Mają one niejednokrotnie podobne objawy mimo zróżnicowanych przyczyn. Powodują je np. zarażenia pasożytami (pchły, wszoły, wszy, nużeńce, świerzbowce), alergie,zaburzenia hormonalne, niedobory mineralno-witaminowe.Najczęstsze objawy to: świąd, wyłysienia, krosty, strupy. Dermatozy występują często na tle pasożytniczym. Wśród nich bardzo wiele przypadków jest związanych z inwazją pcheł, której szczególne nasilenie obserwuje się od wiosny do jesieni.U psów i kotów często występuje alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS). Właściciele nie obserwują na ciele zwierzęcia pcheł, a mimo to występuje świąd szczególnie w okolicy grzbietu przy nasadzie ogona. Zwierze wygryza sobie sierść, drapie się. Przy APZS pies czy kot uczulony jest na ślinę pcheł. Po ukąszeniu przez pchłę alergen zostaje wprowadzony do organizmu i występuje świąd mimo niemożności stwierdzenia pcheł. Bardzo ważne jest regularne stosowanie środków przeciw pchłom, które nie tylko niszczą pasożyty bytujące na skórze, ale zapobiegają inwazji pcheł przez dłuższy czas.


Zarażenia innymi pasożytami często objawiają się również świądem,np.: zarażenia świerzbowcem, który drąży korytarze w naskórku. Stwierdzenie tych pasożytów wymaga przeprowadzenia badania mikroskopowego zeskrobin skóry, gdyż nie są one widoczne gołym okiem.


Innymi często występującymi (u psów szczególnie) chorobami skóry są: ropne zapalenia skóry spowodowane infekcjami bakteryjnymi. Objawami charakterystycznymi są zmiany ropne, sączące wyłysienia, krosty, strupy, którym towarzyszy świąd. Szybkie wprowadzenie odpowiedniej terapii prowadzi do wyleczenia.


Grzybice skóry psów i kotów stanowią istotny problem w dermatologii weterynaryjnej. Należy zwrócić uwagę na to, że jest to choroba zakaźna również dla ludzi. Objawy są bardzo zróżnicowane, począwszy od okrągłych, łysiejących zmian, do postaci uogólnionych, gdzie zmiany obecne są na całym ciele, występuje świąd i strupy. Przeprowadzenie odpowiednich badań pozwala wykryć zakażenia grzybicze. Leczenie zwykle jest długotrwałe i trzeba je kontynuować przez pewien czas nawet już po zaniku objawów chorobowych. Konsekwentne przestrzeganie zaleceń lekarza zawsze prowadzi do wyleczenia zwierzęcia.


Wiele dermatoz występujących u psów i kotów związanych jest z zaburzeniami hormonalnymi, np. niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, cukrzycą, zaburzeniami w funkcjonowaniu jąder i jajników.


U zwierząt obserwuje się również choroby skóry o podłożu autoimmunologicznym, kiedy to wytwarzane są w organizmie przeciwciała przeciw własnym tkankom. Coraz liczniejsze są także choroby skóry związane z alergiami pokarmowymi. W takich przypadkach zastosowanie odpowiedniej diety przynosi pożądane efekty terapeutyczne.


ODRĘBNYM PROBLEMEM JEST ZAPALENIE UCHA. Może być ono na tle pasożytniczym, bakteryjnym lub grzybiczym. Pobranie wymazu z ucha pozwala stwierdzić przyczynę i zastosować nacelowane leczenie, które skraca czas terapii i przynosi zadowalające efekty.

Na podobne dermatozy i z podobnymi objawami chorują też inne gatunki zwierząt domowych.

 

 

·         ŚWIĄD U PSÓW

Od dłuższego czasu zwierzę bardzo mocno drapie się i gryzie skórę do krwi na grzbiecie i łapkach. Jest wybredne, nie chce jeść zalecanych przez lekarza pokarmów i witamin?

Świąd psów to z całą pewnością najczęstszy powód konsultacji z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj towarzyszy zapaleniom skóry, ale może być także objawem zaburzeń psychicznych, chorób metabolicznych (cukrzycy, niedoczynności tarczycy), schorzeń wątroby i nerek. Najważniejsze w leczeniu świądu jest prawidłowe rozpoznanie jego przyczyny. Zazwyczaj niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych (zeskrobin skóry, sierści, krwi). Jeżeli nie ma takiej możliwości, diagnozę stawia się na podstawie obserwowanych objawów i skuteczności stosowanego leczenia.

U opisywanego psa najbardziej prawdopodobne są następujące choroby: alergia na pchły, pokarm, lub alergeny wziewne. Należy zastosować skuteczny preparat przeciwpchelny o kilkumiesięcznym działaniu (polecam spray, który wciera się dokładnie w sierść psa, można go kupić tylko w lecznicach). Należałoby także dobrać dla niej odpowiednią, nie uczulającą dietę. Spośród domowych pokarmów może uczulać zwierzę wszystko. Najczęściej jest to nabiał (mleko, jaja, ser biały), mięso (wieprzowe, wołowe, drób), ryby, czasami kasze z krajowych zbóż. Jeżeli pies ma zróżnicowane menu, wykrycie uczulającego pokarmu jest praktycznie niemożliwe. Można spróbować ułożyć suczce dietę składającą się tylko z ryżu i jednego gatunku mięsa, którego do tej pory nie jadła (królik, jagnięcina, dziczyzna), z dodatkiem dostępnych w danej porze roku warzyw i owoców. Mogą być one podawane w formie surowej, podduszonej, lub ugotowanej. Jeżeli zwierzę odmawia ich jedzenia, trzeba dodawać do posiłków gotowe preparaty witaminowe. Jest ich na rynku bardzo dużo. Wiele z nich jest bardzo smacznych i chętnie zjadanych przez psy. Zamiast tabletek można kupić proszek, lub krople. Warto popytać znajomych właścicieli zwierząt, jaki preparat ich pupile jedzą najchętniej. W lecznicach weterynaryjnych są dostępne gotowe karmy, stosowane w alergiach pokarmowych. Uczulone na pokarm zwierzę musi być na takiej diecie kilka tygodni. Ostatnia z chorób możliwa do rozpoznania jedynie po wykonaniu testów alergicznych, wymaga długotrwałego leczenia przeciw uczuleniowego. Te trzy choroby mogą także występować łącznie, co utrudnia rozpoznanie i terapię.