A A A

Inwazja pcheł

 

INWAZJA PCHEŁ



Psy i koty są okresowo atakowane przez pchły. Inwazja nasila się latem i jesienią.

Poza pchłami charakterystycznymi dla zwierząt mięsożernych, psy i koty mogą być atakowane przez pchłę ludzką oraz pchły bytujące na innych zwierzętach, np. gryzoniach. Pchły odżywiają się krwią. W miejscach pobierania krwi, w wyniku wprowadzenia ze śliną substancji drażniących dochodzi do odczynu miejscowego z silnym świądem. U psów wrażliwych objawy kliniczne mogą wystąpić już przy inwazji pojedynczych osobników (odczyny alergiczne patrz http://www.przychodniareksio.pl/?alergie-skorne,18). Także przemieszczające się pchły są przyczyną świądu.


CYKL ŻYCIOWY PCHŁY:

Dorosła pchła bytuje na psie lub na kocie przez cały czas, praktycznie go nie opuszczając. Wyskakuje poza niego bardzo rzadko. Na gospodarzy pchły bardzo szybko kończą pobieranie pokarmu i znoszą jaja przez następne 48 godzin. W warunkach optymalnych przez 50 pierwszych dni, samica może złożyć codziennie od 40 do 50 jaj.
Jaja można odnaleźć przede wszystkim w miejscach odpoczynku zwierzęcia- gospodarza. Wylęganie larw trwa od 1 do 10 dni. Mierzą one pół centymetra, są żółtawe, potem stają się brunatne. Są światłofobne, więc przemieszczają się w kierunku miejsc o niewielkim dostępie światła, jak najniżej położonych. Znajdowane są u podstawy włosia dywanów, pod meblami, w szparach parkietu. Na zewnątrz mogą przeżyć w miejscach zacienionych, pod liśćmi i szczątkami roślin, ale nie na słońcu. Żyją ok. 5-11 dni.
Poczwarka formuje kokon, z którego po 9 dniach wykluwają się młode dorosłe pchły. Kierując się ruchami cieni i wydzielaniem dwutlenku węgla zaczynają szukać gospodarza.

Dzięki znajomości cyklu życiowego pcheł, możemy wprowadzić w życie różne programy leczenia:
1.    Część cyklu życiowego przebiega poza zwierzęciem, więc kompletny program zwalczania pcheł powinien obejmować także środowisko.
2.    W środowisku istnieją „miejsca predysponowane”, na które należy zwrócić baczniejszą uwagę- miejsca, których zwierzęta śpią i leżą w dzień i w nocy. Właśnie tam skupia się większość jaj.
3.    Poczwarki są bardzo trwałym stadiem, dlatego jeszcze dwa tygodnie po zwalczaniu pcheł w całym środowisku można odnaleźć, pochodzące z poczwarek, nowe osobniki. Ten okres nazywamy „okresem larwalnym” i może ona trwać nawet do kilku miesięcy w temp. +18 stopni.


OBJAWY INWAZJI:

•    Pomiędzy włosami stwierdza się ruchliwe, silnie spłaszczone bocznie, brązowe lub czarne pchły, a także odchody.
•    Silny świąd.
•    Na skórze stwierdza się miejscowe odczyny zapalne.
•    Masowa inwazja może być przyczyną niedokrwistości lub wyniszczenia zwierząt.

 

 

LECZENIE:


Obecnie na rynku dostępnych jest wiele środków dla psów i kotów zwalczających inwazję pcheł. Preparaty te nie tylko odstraszają, ale również zabijają pasożyty. Mają one różne postacie: obroża, spray, spot-on czy puder. Odpowiednio często stosowana profilaktyka zapewni naszemu zwierzęciu skuteczną ochronę.