A A A

Kokcydioza

 

KOKCYDIOZA

 

 

Jest to pasożytnicza choroba układu pokarmowego wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Eimeria. Formy inwazyjne tego pasożyta są bardzo oporne na czynniki środowiska zewnętrznego. Dorosłe gołębie są bardzo często bezobjawowymi nosicielami kokcydiozy. Pasożyt umiejscawia się w jelicie cienkim uszkadzając jego błonę śluzową.

 

 

OBJAWY:

 

Choroba ta przebiega z poważnymi zaburzeniami jelitowymi, które objawiają się biegunką. Kałomocz jest wodnisty z dużą ilością śluzu i niekiedy podbarwiony krwią. Nieleczona kokcydioza prowadzi do postępującego wychudzenia, utraty kondycji i upadków, zwłaszcza wśród młodych ptaków.

 

 

PROFILAKTYKA:


W zapobieganiu kokcydiozie najważniejsze jest zapewnienie warunków uniemożliwiających rozwój oocyst i kontakt gołębi z zarażonym kałem. Należy codziennie usuwać kałomocz i resztki karmy, podłoga w gołębniku powinna być zawsze sucha. Wskazane jest też stosowanie preparatów do utrzymywania higieny. Ptaki nie powinny pobierać wody z kału, rynien. Kokcydioza często pojawia się przy obniżeniu odporności gołębi, dlatego konieczne jest unikanie stresu, oraz podawanie zbilansowanej karmy z dużą zawartością witamin, zwłaszcza A, K i z grupy B. Zaleca się także podawanie preparatów wzmacniających, immunostymulujących i witaminowych.