A A A

Leptospiroza

Leptospiroza

Jest to choroba bakteryjna powodowana przez leptospira interogans jest zakaźna dla różnych gatunków zwierzat, nalezy do zoonoz - czyli jest zakaźna również dla ludzi. Zawiera około 200 serotypów, będących groźnymi zarówno dla zwierzat jak i dla człowieka. Bakteria jest wrażliwa na wysychanie, kwaśne PH , środki dezynfekcyjne oraz na wysokie temperatury. Odporny jest na chłodzenie, a w stojącej wodzie i wilgotnej ziemi potrafia przetrwac wiele tygodni.

Źródło zakażenia

Źródłem zakażenia sa zwierzeta domowe i dzikie (w tym gryzonie - szczególnie szczury) Drogą wejścia zarazka jest uszkodzona błona sluzowa, skóra, lub spojówki. Najczęstszym źródłem zarazka jest mocz chorych zwierzat. Zarazek może przebywać również w ziemi, zbiornikach wodnych, a nawet w żywności.
Nosicielstwo może trwać nawet kilka miesięcy lub lat. Do zakażania może dojsć też drogą płciową.

Okres wylęgania trwa od kilku do kilkunastu dni.

Ogólne objawy:

wysoka goraczka, wybroczyny na błonach śluzowych, bladosc błon śluzowych, żółtaczka - objawy sa zalezne od rodzaju leptospirozy

U psów leptospiroza może występowac w dwóch postaciach, jako:


-zakaźna żółtaczka (choroba Veilla)

Źródłem zakażenia sa głównie szczury, najczęsciej do zakażenia dochodzi przez spożycie przez psa karmy zanieczyszczonej moczem szczura (szczury są nosicielami bezobjawowymi) Bakteria najpierw dostaje się do krwi (powodując objawy posocznicy) Głównym objawem jest żółtaczka , gdyz bakteria atakuje wątrobę. mocz jest zabarwiony intensywnie żółto, zawiera białko. Śmiertelnosć bardzo wysoka, nastepuje po 5 dniach.

-tyfus psi (choroba Stuttgardzka)

Powoduje ja serotyp leptospira canicola choroba występuje w dwóch postaciach - ostrej i przewleklej. Bakterie osiedlają sie w nerkach, nie wystepuje żółtaczka.

Objawami sa wymioty, owrzodzenia na blonie śluzowej jamy ustnej, , brak oddawania kału, lub biegunka.

Rozpoznanie na podstawie badania moczu

Leczenie

Stosuje się surowicę odpornościową, oraz antybiotyki.

Zapobieganie

Szczepienie.