A A A

Nosówka

Nosówka

Wysoce zaraźliwa, ostra choroba wirusowa psów i zwierzat mięsożernych. W temperaturze pokojowej wirus ginie w ciągu 14 godzin, w temperaturze 56 stopni w ciągu 10 - 30 minut. Odporny na wysuszanie i działanie niskich temperatur. W temperaturze 4 stopni zachowuje swoją zjadliwosć miesiacami, a zamrożony - nawet latami. Najczęsciej do zakażenia dochodzi u młodych psów, jednak na chorobę narażone są psy w kazdym wieku. Wirus jest wydalany wraz z wydzieliną z nosa, spojówek, moczu (w moczu pozostaje zjadliwy przez 55 dni) Brama wniknięcia wirusa jest błona śluzowa. Zakażenie nastepuje przez kontakt bezpośredni. Bardzo czesto wystepuje w obszarach miejskich.


Objawy

Czas wylegania od 3 - 7 dni. temperatura wzrasta do 39.5 - 41 stopni i utrzymuje sie przez 8 - 48 godzin. potem goraczka spada, może jednak po 1 -2 dniach porócić. czas trwania i wysokość gorączki zalezą od nasilenia choroby.

Przebieg nadostry, charakteryzuje się wysoka gorączką, smierć nastepuje w ciągu 2 -3 dni, b4ez wystapienia wyraźnych objawów.
Przebieg ostry - osowiałosć, brak apetytu, wyciek z nosa i oczu, bardzo czesto dochodza zakażenia baklteryjne.

Nosówka, moze przebiegać w trzech postaciach - jelitowej, oddechowej oraz nerwowej, przy czym postać nerwowa, zazwyczaj nastepuje pod koniec przebiegu ostrego, lub może zacząć się rozwijać podczas pozornego zdrowienia.


Objawy nerwowe :
zmiany psychiczne, przymusowe ruchy, skurcze, niezbornosć ruchowa (brak koordynacji) porażenia żuchwy, pecherza moczowego, odbytu, utrata zdolnosci postrzegania, zaburzenia czucia (wraz z tym moze dochodzic do samookaleczania) tzw. "łapanie much", niekontrolowana agresja.
Śmiertelnosc bardzo wysoka.


Leczenie
króplówki, antybiotyki o szerokim spektrum działania.

Powikłania

Bardzo czesto dochodzi do uszkodzenia mózgu, w przypadku gdy wystąpi postać nerwowa - niektóre z objawów nerwowych mogą wtedy pozostać do końca życia .


Zapobieganie

Szczepienia ochronne w wieku 8 i 12 tygodni, powtarzane co rok, po szczepieniu kwarantanna.