A A A

Ospa

 

OSPA GOŁĘBI

 


Jest to wirusowa choroba ptaków wywołana przez zarazki z rodzaju Avipoxvirus. Ospa jest szczególnie niebezpieczna dla ptaków młodych. Wirus wydziela się i znajduje w strupach, złuszczonych nabłonkach, ślinie, wydzielinie z nosa i oczu. Jest bardzo oporny na niekorzystny wpływ czynników środowiskowych. W miejscu, w którym wystąpił może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Zakażenie następuje najczęściej przez uszkodzoną skórę, rzadko przez układ oddechowy. W rozprzestrzenianiu się choroby dużą rolę odgrywają krwiopijne pasożyty zewnętrzne. Ospa występuje najczęściej u młodych gołębi pocztowych w sierpniu i wrześniu.

 

 

OBJAWY:


Postać skórna- krosty i strupy lokalizują się na nieopierzonych częściach skóry, w okolicy oczu, dzioba i kończyn. Wtórne zakażenia bakteryjne mogą doprowadzić do tworzenia się krost ropnych.

 

Postać dyfteroidalna- zmiany chorobowe lokalizują się głównie w jamie dziobowej i gardle w postaci trudnych do zdjęcia nalotów. Ta postać choroby najczęściej prowadzi do śmierci.

 

 

PROFILAKTYKA:


Ptaki, które przechorowały ospę nabywają odporność na całe życie. Na obszarach, gdzie choroba występuje stale niezbędne jest przeprowadzanie szczepień profilaktycznych.