A A A

Szczeniak- kiedy do weterynarza?

SZCZENIAK, KIEDY DO WETERYNARZA?

 


 

Od momentu urodzenia szczeniak znajduje się pod opieką weterynarza. W czasie pobytu u hodowcy jest odrobaczany i poddawany pierwszym szczepieniom (przeciwko nosówce i parwowirozie). Właściciel przy odbiorze szczenięcia otrzymuje jego książeczkę zdrowia. Od teraz w jego rękach spoczywa obowiązek dbania o regularne szczepienia malucha. Kalendarz szczepień należy ustalić z weterynarzem.

Jednocześnie należy pamiętać, że początkowo każde szczepienie powinno być poprzedzone odrobaczeniem. Przykładowy kalendarz szczepień może wyglądać następująco: u hodowcy po ukończeniu 6 tygodnia życia szczeniak otrzymuje jako pierwszą szczepionkę Nobivac Puppy DP, która na krótko, ale skutecznie zabezpieczy przed nosówką i parwowirozą.

Po upływie 2 - 3 tygodni należy zadbać o szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, leptospirozie, koronawirozie, parainfuenzie, zakaźnemu zapaleniu wątroby, a po kolejnych 2 - 3 tygodniach szczepienie to powinno być powtórzone. Szczepienie przeciwko wściekliźnie, obowiązuje wszystkie psy powyżej 3 miesiąca życia.