A A A

Tężyczka poporodowa

Rzucawka (tężyczka poporodowa)

Jest to choroba najczęstsza u psów ras małych, chociaz dotyczy w sumie wszystkich ras i nie tylko psów. Choroba występuje zazwyczaj kilka dni po porodzie (po tym jak suka urodzi szczeniaki) i mimo, tego, że leczenie jest naprawdę proste i bardzo skuteczne - choroba jest bardzo dużym zagrożeniem dla życia suki. Bezpośrednią przyczyną jest niedobór wapnia w organiźmie suki - najczęsciej gdy suka, przekazuje wraz z mlekiem zbyt dużą ilosć wapnia szczeniętom.

WAŻNE Jesli w trakcie ciąży podaje się ZA DUŻO wapnia, zakłoca się gospodarke wapniowo fosforową - czyli organizm produkuje zbyt dużo fosforu, co jest przyczyna iz orgzanizm nie wykrywa tego wapnia - może to być również przyczyna choroby


Objawy

Często zdarza się, że objawy pojawiają się jeszcze przed porodem - suka jest niespokojna, dyszy, nie może usiedzieć na miejscu, kolejnym etapem choroby jest brak koordynacji - mięśnie są napięte, drżą, suka może mieć "sztywne" nogi, ogólni - dygocze. W końcowym etapie, suka dostaje konwlsji - jest to już stan zagrożenia życia.


Rozpoznanie

Na podstawie objawów i wywiadu z właścicielem.


Leczenie

Podanie wapnia w zastrzyku (doustne podanie nic nie da - nie bedzie czasu by wchlonęło się z przewodu pokarmowego) Szczeniaki musza być przez przynajmniej 24 h być karmione z ręki (butelka).


Zapobieganie

podawanie wapnia w czasie ciąży - trzeba jednak uważać by nie podawać zbyt dużo, gdyż dojdzie do tego, że wapń nie bedzie wykrywany przez organizm.