A A A

Chlamydioza kotów

CHLAMYDIOZA KOTÓW

(PAPUZICA, PSITAKOZA)

Ta choroba kotów wywoływana jest przez mikroorganizmy Chlamydia psittaci. W ostatnim dziesięcioleciu coraz częściej są one rozpoznawane jako przyczyna schorzeń dróg oddechowych u kotów. Okazuje się, że są znacznie bardziej rozpowszechnione, niż dotąd przypuszczano. Chlamydia, pomimo rosnącego ich występowania, są mniej powszechne niż herpeswirusy i kaliciwirusy.

 

Mikroorganizmy rozsiewane są poprzez wydzielinę z nosa i przenoszone drogą kontaktową. Ze względu na ich znaczne rozmiary niełatwo przenoszą się drogą powietrzną. Dzięki temu koty trzymane pojedynczo i pozostające w domu są mniej narażone na wystąpienie choroby niż te, które często kontaktują się z innymi zwierzętami. Po zetknięciu z chlamydiami u wrażliwych kotów objawy występują zazwyczaj po 5-10 dniach. Objawy choroby utrzymują się kilka dni, po czym następuje powrót do zdrowia. Po 2-4 tygodniach od wyzdrowienia mogą wystąpić nawroty choroby.

Po całkowitym wyzdrowieniu koty mogą być nosicielami przez okres jednego roku, zwłaszcza przy nawrotach. Nie przypuszcza się jednak, żeby normalnie wyglądające lub chorujące bezobjawowo koty rozsiewały zakażenie. Może do tego dochodzić w okresie nawrotów i wówczas gdy widoczne są objawy chorobowe.

Jakie są objawy?

Do głównych objawów chlamydiozy u kotów należą zmiany w jamach nosowych i w obrębie oczu. Spojówki wokół gałki ocznej są silnie zaczerwienione, z objawami zapalnymi. Zazwyczaj określane jest to jako "mięsisty wygląd" oczu. Gałka oczna nie jest objęta procesem chorobowym. Obserwuje się zwykle wysięk z nozdrzy. Chlamydia rzadko wnikają do dalszych odcinków dróg oddechowych, atakując tchawicę i płuca. W związku z tym rzadko występuje kichanie i kaszel. Jeśli zdarza się kichanie, jest ono zwykle umiarkowane.

Jak postępować?

Chlamydia dobrze reagują na podawanie antybiotyków. Zazwyczaj lekiem z wyboru są tetracykliny. Preparaty zawierające tetracykliny dostępne są w formie doustnej i jako maść do podawania dospojówkowego. Na ogół stosuje się lek w obu tych formach jednocześnie. Dostępne są szczepionki przeciw chlamydiom i są one coraz powszechniej stosowane. U kotów narażonych na kontakt z innymi zwierzętami, mogącymi być nosicielami choroby, trzeba dokładnie przestrzegać właściwego kalendarza szczepień. Należy zwrócić uwagę, że szczepionki nie dają pełnego zabezpieczenia przed chorobą. Chlamydia nie dają tak znacznej i długotrwałej odporności, jak szczepionki przeciw panleukopenii, herpeswirusom i kaliciwirusom. Jeśli szczepione koty nadal pozostają w kontakcie ze zwierzętami chorymi, objawy są u nich łagodniejsze i wyzdrowienie następuje szybciej niż u zwierząt nie szczepionych. Pomimo ograniczonej skuteczności szczepionki przeciw chlamydiozie są bezpieczne, a lekarze weterynarii zalecają ich stosowanie.