A A A

Herpeswiroza

HerpeswirozaChoroba wirusowa powodowana przez herpeswirus F- 205. Chorują psy młode, najbardziej są narażone szczeniaki w od wieku kilku dni do 2 -3 tygodni. starsze przechodza chorobę łagodniej, dorosłe psy również mogą chorować. Zarażenie przez kontakt, drogą płciową i  śródmaciczne  - w przypadku gdy matka jest bezobjawowym nosicielem.


Objawy

W przypadku bardzo młodych szczeniaków, najcześciej nie ma objawów - szczeniaki padają bez wyraźnej przyczyny, czasem zdarzają się takie objawy jak niechęc do ssania, wyciek z oczu, czy nietypowe zachowanie. starsze szczeniaki, przechodza herpeswiroze w postaci zapalenia górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła i krtani). Dorosłe chorują bezobjawowo - sa nosicielami. Śmiertelnosć u bardzo młodych szczeniaków sięga nawet 100 %.

Leczenie

Wirus jest wrażliwy na temperature - w temp. 39 stopni przestaje się namnażać, wiec bardzo wazne jest zapewnienie ciepła i NIE WOLNO podawać leków, powodujących spadek gorączki - goraczka jest jedyną szansą na przeżycie. trzeba jednak uważac na przegrzanie. U starszych psów stosuje się antybiotyki.
Szczepionka nie istnieje.

Uwaga - herpeswirus powodujący koci katar jest bardzo podobny serotypowo, do tego, który powoduje herpeswirozę - KOT MOŻE ZARAZIĆ PSA I NA ODRWÓT