A A A

Kalciwirus

KALCIWIRUS

Kaliciwirus jest jedną z głównych przyczyn chorób dróg oddechowych u kotów. Przyczyną okoto 40% zakażeń dróg oddechowych są kaliciwirusy. W odróżnieniu od wielu innych wirusów powodujących choroby kotów, reprezentowany jest on przez kilka szczepów, toteż objawy i natężenie zakażenia mogą się znacznie różnić. Pewne szczepy są bardziej niebezpieczne niż inne.

 

Niezależnie od szczepu kaliciwirusy atakują drogi oddechowe kota, jamę ustną i płuca. W odróżnieniu od herpeswirusów kaliciwirusy wnikają głębiej w drogi oddechowe i osiedlają się w tkance płuc. Kaliciwirus nie atakuje jednak oczu i jam nosowych, co często zdarza się przy zakażeniu herpeswirusami. Czas inkubacji po zetknięciu z wirusem jest krótki. Wyraźne objawy chorobowe u wrażliwych kotów występują w ciągu 48 godzin od kontaktu z wirusem. Większość pacjentów, jeśli przeżyją, powraca do zdrowia w ciągu 5-7 dni. Po wyzdrowieniu pacjenci mogą być nosicielami i rozsiewać wirusy przez okres jednego roku. Ponadto wirus ten może przeżyć poza organizmem zwierzęcia przez wiele tygodni i miesięcy. W porównaniu z zakażeniem herpeswirusami choroba wywołana kaliciwirusami ma szybszy przebieg. Wirus rozsiewa się przez powietrze i ślinę.

 


Jakie są objawy?

Objawy różnią się znacznie w zależności od szczepu wirusa. Zajęcie procesem chorobowym górnych dróg oddechowych objawia się kichaniem. Kiedy wirus zaatakuje płuca, występuje kaszel i trudności w oddychaniu. Na języku, podniebieniu i w jamach nosowych mogą tworzyć się wrzody. W odróżnieniu od zakażenia herpeswirusami kaliciwirusy nie wywołują zmian w obrębie oczu. Ponieważ atakowane są również płuca, często dochodzi do śmierci, powodowanej zaburzeniami oddychania, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku i kociąt poniżej trzech tygodni życia. Może występować gorączka.


Jak postępować?

Nie ma specyficznego leczenia chorób spowodowanych przez kaliciwirusy Aby zapobiec wtargnięciu bakterii do tkanek zaatakowanych przez kaliciwirusy, doustnie podaje się antybiotyki. Stosuje się też preparaty rozszerzające oskrzela, co umożliwia zwiększoną wentylację plut. Przy rozległym i bolesnym owrzodzeniu jamy ustnej konieczne może być podawanie płynnych lub rozmiękczonych karm.

Na szczęście dostępne są skuteczne i bezpieczne szczepionki, uodporniające na kaliciwirusy koty i kocięta powyżej szóstego tygodnia życia. Obecnie szczepionki te znacznie ograniczają występowanie chorób wywoływanych przez kaliciwirusy.

Wszystkie koty przez całe życie powinny być szczepione przeciw kaliciwirozie.