A A A

Tchórzofretka

FRETKA

 

Fretki należa do ulubionych zwierząt domowych, a w wielu domach są trzymane podobnie jak pies czy kot. W związku z tym rzadziej występują u nich infekcje wirusowe i pasożytnicze, ale częściej pojawiają się zaburzenia wywołane błędami dietetycznymi.

Młode fretki są szczepione przeciwko nosówce w 6-8 tygodniu, 10-12 tygodniu i 13-14 tygodniu życia. Szczepienia przeciwko nosówce i wściekliźnie powtarza się corocznie. Do istotnych infekcji wirusowych, zwłaszcza w wolnowybiegowym sposobie hodowli, należą także: wirusowa panleukopenia oraz rotawirusowe biegunki. W następstwie kontaktów z właścicielami fretki są narażone na influenzę.

Wsród infekcji bakteryjnych na stan zdrowia fretek mają wpływ zapalenia płuc oraz infekcje jelitowe. Samodzielną grupę tworzą biegunki, które w ramach diagnostyki różnicowej wymagają odróżnienia zakaźnego zapalenia żołądka od PBD (proliferative bowel disease) i eozynofilowego zapalenia żołądka i jelit (przypuszcza się, iż jego powodem jest reakcja alergiczna, np. na pasożyty jelitowe).

 

Fretki hodowane w mieszkaniu tylko sporadycznie zapadają na leptospirozę. Co więcej, są bardzo odporne na zatrucie jadem kiełbasianym. Również grzybice skóry w warunkach domowych są spotykane wyjątkowo. Ich znaczenie wzrasta wraz z pobytem fretek w naturalnym środowisku i możliwościami kontaktów z innymi zwierzętami. Identyczna sytuacja dotyczy pasożytów wewnętrznych, jak również zewnętrznych.

W odróżnieniu od wyżej wymienionych jednostek chorobowych ważną rolę odgrywają: niewydolność nerek, kamica nerkowa i hipowitaminozy. Dramatyczny przebieg mogą mieć hiperadrenokortycyzm i hiperestrogenizm, w przypadku których oprócz rozległych ogniskowych wyłysień występuje brak apetytu, apatia, anemia i obniżenie temperatury ciała. Warunkiem skutecznego leczenia jest ich odróżnienie, a także wykluczenie innych endokrynopatii (niedoczynność tarczycy, cukrzyca), zatruć lub klinicznych objawów stłuczenia wątroby. W przypadku fretek starszych, powyżej 3 roku życia, mamy do czynienia ze stosunkowo częstym występowaniem różnorodnych nowotworów (nowotwory skóry i narządów wewnętrznych).

PODSTAWOWE DANE BIOLOGICZNE

PARAMETR

JEDNOSTKA

WARTOŚĆ

PARAMETR

JEDNOSTKA

WARTOŚĆ

Masa ciała samca

Kg

1-2

Długość cyklu płciowego

-

nieregularny

Masa ciała samicy

Kg

0,5-1

Ruja

dni

7-14 (często wydłużona)

Długość życia samca

Lata

5-8

Owulacja

-

Prowokowana

Długość życia samicy

Lata

5-8

Długość ciąży

Dni

41-42

Dojrzałość płciowa samca

Miesiące

4-8

Liczba młodych w miocie

Szt.

3-9

Dojrzałość płciowa samicy

Miesiące

4-8

Liczba miotów w roku

-

2-3

Wzorzec uzębienia u dorosłych

-

3131/3132

Masa ciała noworodka

g

8-10

Typ cyklu płciowego

-

Poliestralny

Okres karmienia mlekiem matki

Tygodnie

6-8

 

ISTOTNE WARTOŚCI FIZJOLOGICZNE

Parametr

Jednostka

Wartość

Parametr

Jednostka

Wartość

Ciepłota ciała

37,8-40,0

Częstość pracy serca

Liczba/min

180-250

Częstość oddechów

Liczba/min

30-45

Całkowita objętość krwi

ml/kg

70-80