A A A

Wścieklizna

Wścieklizna 

Śmiertelna choroba wirusowa powodowana przez wirus zwany rabbies lub lyssa. Jest to choroba zwalczana z urzedu, wystepuje u wszystkich ssaków. Przenoszona jest najcześciej przez zwierzeta dzikie, takie jak lisy i wiewiorki. Z domowych zwierzat, najczestsze zachorowania występuj u kotów i psów. Okres wylęgania trwa od 3 - 10 dni, moze jednak przecignąć sie do kilku miesięcy (zaleznie od miejsca wniknięcia zarazka i jego ilosci) Zakażenie następuje przez kontakt ze śliną chorego zwierzecia - niejest jednak konieczne ugryzienie by do niego doszło (!) Wirus jest dość odporny, promenie UV (światło słoneczne) zabijają tgo w ciagu kilku godzin, jednak w gnijących zwłokach może przetrwać wiele miesięcy, nie zanotowano przypadku, by wirus znajdowł się w kale. Zwierze jest zdolne do zarażania tuż po zakażeniu - jeszcze PRZED wystąpieniem objawów.

Rozróżnia się trzy etapy choroby:


1. Okres zwiastunowy - trwa do trzech dni, pies przestaje jeśc, pić, niektóre zwierzeta wykazują nadmierną agresję, inne są zbyt łagodne (zwierzeta zachowują się wbrew swojej naturze - takie które prowadzą nocny tryb życia pojawiaja sie w dzien i na odwrót, zwierzeta z natury płochliwe, tracą strach itp) niektóre ulegają melancholii, wystepuje kłapanie zebami (tzw. "łapanie much") psy szczekają, bez powodu, niepokój, rozszerzone źrenice, wypadająca trzecia powieka, lekko poswyższona temperatura ciała. gdy w pierwszym stadium wystapi agresja, nie jest jeszcze skierowana przeciwko właścicielowi.

2. Okres pobudzenia - niepokój, niepochamowana aktywnosć ruchowa (!) , połykanie kamieni (!), ślinotok (!) ochrypłe szczekanie (porażenie krtani), kilometrowe wedróswki bez celu (!), niepochamowana agresja - również wobec właściciela, brak koordynacji ruchów, drgawki, utrata orientacji, krwawe wymioty, zez, wodowstręt, silny swiąd skóry, autoagresja (atakowanie siebie) 

3. Ostatni okres trwa 3 - 4 dni. agresja postępuje, następują porazenia gardła, krtani, mięśni zuchwy,kończyn,  niewydolność układu oddechowego, niewydolnosć krażenia.

Śmierć nastepuje po około 2 tygodniach od wystąpienia pierwszych objawów.

Postać cicha

Postać cicha wścieklizny charakteryzuje się brakiem stadium zwiastunowego i pobudzenia, występują w niej porażenia - głównie mięśni głowy, śmierć w ciągu kilku godzin.

Rozpoznanie

Za pomoca dochodzenia epizodycznego, oraz badania laboratoryjnego - polegającego na szukaniu w mózgu ciałek negriego - środki używane do eutanazji niszczą ciałka negriego nuniemożliwiajac ewentualne wykrycie wścieklizny (!!!)

Zwalczanie

Każdy pies, ktory pogryzie człowieka, jest uważany za potencjalne zagrożenie wścieklizną. W przypadku pogryzienia oowiązuje 10 dniowy okres kwarantanny, jeśli w tym okresie pies padnie, zwłoki sa przesyłane do ZHW (zakład higieny weterynaryjnej)

W wieku od 2 - 6 miesięcy nalezy psa szczepić przeciwko wściekliźnie, szczepienie jest obowiązkowe i nalezy je powtarzac co roku.